Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmenin birinci etkeni, sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Bu sebepten tüp bebek tedavisinin uygulanacağı çiftin beslenme düzeni büyük önem taşımaktadır.

Peki tedavi süresince dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Sigaranın tedavi süresince kullanımı sakıncalıdır. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce ve tedavisi süresince sigara alışkanlığından vazgeçilmelidir.

2- Aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olmak sağlığın her alanında olduğu gibi hamilelik konusunda da önem gösterilmesi gereken bir konudur. Tedavinin uygulanacağı çiftlerin ideal kiloya sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle fazla kilolu ya da az kilolu çiftlerin tedavinin uygulanmasından önce ideal kiloya gelmeleri sağlanır.

3- Balık protein, mineral ve Omega-3 yönünden oldukça zengindir. En az haftada 3 kere balık yemek bireyin sağlığını olumlu yönde etkileyeceği için tüp bebek tedavisi sırasında da bu konuya dikkat edilmelidir.

4- Sıvı tüketimi vücudumuz için gereklidir. Vücut için gerekli olan sıvının alımı için su tüketmek birinci önceliktir. Tüp bebek tedavisine başlanmadan ve başlandığı zaman günde ortalama olarak 2 – 3 litre su tüketmek gerekir.

5- Kuru baklagiller zengin gıdalardır. Özellikle nohut, fasulye, barbunya gibi kuru baklagilleri tüp bebek tedavisinde haftada üç gün tüketmek fayda sağlayabilir.

6- Çay ve kahve alışkanlığından vazgeçilmelidir ya da günde tüketilen miktar en aza indirilmelidir.

7- Asitli içecekler sıvı ihtiyacı yerine geçmemekle beraber sağlık açısından da olumsuz etkilere sahiptir. Bu nedenle başta kola olmak üzere tedavi süresince tüm asitli gıdalardan kaçınılmalıdır.

8- Tedavi için hazırlanan diyet programında bulunan makarna ve sebzeler mümkün oldukça az haşlanmalıdır.

9- Hamilelik öncesi folik asit alımı önemlidir. Tüp bebek tedavisinde de yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde yer alan folik asit alımına özen gösterilmelidir.

10- Uykunun düzenli olması ve yine düzenli olarak yapılan hafif egzersizler de tedavi sırasında büyük önem taşır.