Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet eğitimi, büyüme çağındaki çocuklar için en hassas ve önemli konulardan biridir. Eğitime başlanması için birinci şart, çocuğun fizyolojik ve psikolojik olarak hazır olduğu dönemin, doğru tespit edilmesidir. Genel olarak en uygun dönem, 24 – 36 aylar arasıdır. Daha erken dönemlerde ya da çocuğun hazır olmadığı dönemlere denk getirilen eğitim, çocuklar üzerinde baskı ve stres oluşturarak, eğitim döneminin uzamasına ve çocuklarda özgüven eksikliğine kadar birçok soruna neden olabilir.

Peki tuvalet eğitimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Cezalandırma ve yasaklamalar yapılan en büyük yanlışlardandır. Çocuğunuzun kendi bedeniyle barışık olmasını engelleyebilirsiniz.

2- Tuvalet eğitimi sabır, dikkat ve empati isteyen bir süreçtir. Çocuğun tuvalet eğitimini çabuk kazanması, sağlıklı bir beceri kazandığını göstermez.

3- Olabildiğince evin doğal akışı haline getirmeye çalışın. Eğitimin evde sürekli konuşulması ve çocuğa sürekli telkinlerde bulunulması sakıncalıdır.

4- Çocuğun her çişini ve kakasını yaptığında abartılı tepkiler, aşırı ödüllendirmeler yapmayın. Unutmayın ki; aslında çocuğunuzu övüyorum derken çocuğunuza beklenti yüklüyor oluyorsunuz.

5- Eğitime başlamadan, çocuğunuzun tuvaleti tanıtma, tanımlama ve fark etme becerilerini geliştirmeniz gereklidir.