Uyku Düzeni İçin 8 Tavsiye

Bebeklerinize uyku düzeni oluşturabilmeniz için 8 tavsiye hazırladık;

1- Özellikle ilk 2 ay boyunca uyku düzeni sürekli değişkendir. Geceleri aralıksız uyumaları ise 1 yaşını bulabilir. Bu nedenle onlara biraz zaman tanıyın.

2- Bebekler ve okul öncesi yaştaki çocuklar gece ve gündüz uykuları da dahil olmak üzere her 24 saatte 11 ila 14 saat uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Düzenli uyku için çocuğunuzun yatma, uyanma, uyuklama, yemek ve oyun saatlerini ayarlayın.

3- Konuşmak, şarkı söylemek, sallanmak ya da fazladan beslemek için çabalamayın. Yaklaşık 6 ay sonra bir bebeğin kendi başına uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

4- Uyku saatinin geldiğini anlamasını sağlayacak bir rutin oluşturun. Yatmadan önce her gece aynı şeyleri yapmak çocuğunuzun uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olur.

5- Onları yatağından kaldırarak isteklerini karşılamak yerine yanına giderek ihtiyaçlarını karşılayın ve uyku zamanının geldiğini hatırlatın.

6- Gün boyunca yeterince uyuyamayan çocuklar, gece uyku sorunları yaşayabilirler.

7- Bazı çocuklar uyku apnesi, alerjiler, soğuk algınlığı, astım, büyümüş bademcik ve geniz eti problemlerinden dolayı yeterince hava alamaz ve uykuya geçemezler. Rutin doktor kontrollerini aksatmayın.

8- İyi bir uyku için çocuğunuzun odasını gece karanlık, çok sıcak ya da çok soğuk olmayacak ve sessiz olacak şekilde ayarlayın.