Varis ve Önlemenin Yolları

Toplardamarın çeşitli nedenlerle tıkanıp, kan akışının yeterli miktarda sağlanamamasıyla damarlarda oluşan hasarın deri üzerinden görünür hale gelmesine varis denir. Görünüş açısından kötülüğünden çok tedavi edilmez ve önlem alınmazsa, sağlık açısından da çok tehlikeli bir hale gelebilir.

Özellikle 50 yaş üstü kadınlarda çok yaygın bir rahatsızlıktır. Türkiye’de kadınların %15 – %20’sinde bu rahatsızlığın olduğu belirlenmiştir. Bu oranın bu kadar yüksek olmasının en temel nedeni; fazla kilo ve hareketsizliktir. Özellikle hamilelik döneminde egzersiz yapılmaz ve hareketsiz kalınırsa, kaçınılmaz olabilmektedir.

Peki genetik nedenlerin dışında varis oluşumunu önlemek için neler yapılabilir?

1- En temel önlem gün içinde mutlaka yürüyüş yapmaktır. Kalp sağlığı ve birçok açıdan yararlı olan yürüyüş de 1 numaralı önleyicidir.

2- Çok sıcak su yerine soğuk suyla yıkanmayı alışkanlık haline getirmek de bir diğer engelleyici faktördür.

3- Çok dar giyinmek varis oluşumuna yol açabilir. Özellikle bacakta varis oluşumu gözlenmeye başlandıktan sonra, dar giyinmek hemen terkedilmelidir.

4- 5 cm’den fazla topuklu giymek omurga sağlığı kadar bacaktaki damarları da olumsuz etkiler.

5- Düzenli ve doğru beslenme çok önemlidir. Aşırı kilonun yanı sıra, bilinçsiz yapılan diyetler de varis oluşumuna neden olabilir.

6- Sigara ve alkol kullanımı da bir diğer etkendir. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır.

7- Son olarak, günde 2,5 – 3 litre arası su içen bir insan, birçok hastalığa karşı zaten önlem almış durumdadır.