Yalan Söylemeyi Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Çocuklar en çok 4-6 yaşlarında yalan söylemeye başlamaktadır. Bu yaş aralığında çocukların abartılı anlatımları ve hayal güçleri olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Yedi yaşından sonra ise çevre ile iletişim artmaktadır. Buna bağlı olarak yalanlar söyleme potansiyelleri yükselebilir, kurguları daha karmaşık ve gerçekçi olmaya başlayabilir.

Peki dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

1- Çocuğunuza iki yaşından itibaren her yaptığınız davranışı açık bir şekilde anlatmanız da önemlidir. Yalan konuşmuşsanız ve bunu çocuğunuz fark ettiyse ‘Ben şaka yapmıştım’ dememelisiniz. Yalana bir kılıf uydurduğunuzda çocuğunuz da aynısını yapacaktır.

2- Çocuğunuza yeterli ilgiyi gösterdiğinizden emin olmalısınız.

3- Fazla ilgi görmesi çocuğunuzun herkesten aynı ilgi ve sevgi beklentisi içine girmesine sebep olur. Eğer göremezse aynı ilgi için olmayan şeyleri varmış gibi anlatmaya başlayabilir.

4- Bazen alacakları ödüller de çocukları yalan söylemeye sevk eder. Ödül vereceğinizi söylemek, o ödülü kazanmak adına çocuğunuzun yalan söylemesine neden olabilir.

5- Çocukları korkutarak yalanı engelleyemezsiniz.

6- Başka çocuklarla kıyaslanmak da; onu kendini olduğundan farklı göstermesine ya da o kişiden daha yetersiz olacak diye sizin onaylayacağınız tarzda yanıtlar vermesine neden olur.