Yaz Hamileleri

Hamilelik döneminde her mevsim için ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yaz hamileleri için yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken noktaları yazdık:

1- Açık renkli kıyafetler giyin

Giysi olarak mutlaka sentetik olmayan kumaşlardan yapılan, pamuklu ve ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

2- Pamuklu iç çamaşırı tercih edin

Hamilelikte vajinal enfeksiyonlar sıklıkla görülebilmektedir. Bu durum yaz aylarında daha da çok ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde genital bölgenin kuruluğuna dikkat edilmeli, pamuklu iç çamaşırı kullanmalıdır.

3- Yüksek koruma faktörlü kremleri tercih edin

Hamilelik döneminde değişen hormon seviyeleri, ciltte de bazı değişikliklere yol açar. Hamilelikte en çok karşılaşılan cilt problemlerinden biri ciltte görülen renk değişiklikleridir. Bu sebepten güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü koruma kremleri tercih edilmelidir.

4- Ayaklarınızı soğuk suya sokun

Şişmiş veya terlemiş ayaklarınızı ihtiyaç duyduğunuz zaman soğuk suya sokun.

5- Sudan çıktıktan sonra mayonuzu mutlaka değiştirin

Pozitif Anne adayının düşük ya da erken doğum tehlikesi yoksa gebelik döneminde deniz ve havuza girmesinde sakınca yoktur. Ancak hamilelik dönemi dışında da havuz kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görüldüğü unutulmamalıdır.

6- Kusma ve ishali ciddiye alın

Yaz aylarında dışarıda yenilen gıdalara bağlı olarak gıda zehirlenmeleri daha sık olabilir. Bu nedenle hamilelikte daha dikkatli olunmalıdır.