Yaz Hamileliği Beslenmesi

Hamilelik dönemi boyunca vücutta hormonların değişimi nedeniyle her kadında farklı beslenme davranışları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de yaz hamileliği kadınlar için daha da zor geçebilir.

Hamilelik süresince bebeğin büyüme ve gelişim sürecinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının beslenmesine daha da özen göstermesi gerekir. Yaz mevsiminde su kaybı, besin zehirlenmeleri, kan basıncı değişiklikleri daha sık yaşanabileceğinden dikkat edilmesi gereken faktörler daha da fazladır.

Aşırı sıcak havalar nedeniyle terleme artabilir ve bu da su kaybına neden olur. Vücut suyunu dengede tutabilmek için 2.5 – 3 litre su içilmelidir. Limonata, soğuk çay gibi sıvılar asla suyun yerini tutmamaktadır. Yaz hamileliği boyunca mutlaka sıvı olarak su içilmesine dikkat edilmelidir.

Tuz, özellikle hamilelik döneminde vücutta ödeme neden olabilir. Düşük tansiyon gibi durumlarda ayran ve mineralli sular tercih edilmelidir. Kan basıncı yüksekse tuz tüketimi kısıtlanmalıdır.

Yaz aylarında dışarıda yemek yerken daha çok dikkat edilmelidir. Çünkü sıcak havalar besinlerin bozulması için gerekli tüm şartları sağlar. Hijyen bakımından emin olunmayan yerlerde kesinlikle yemek yenmemelidir. Tavuk ve balık çok kolay bozulabildiğinden evde yemek tercih edilmelidir. Çiğ etlerden uzak durulmalıdır.