Yaz Tatili Nasıl Verimli Geçirilir?

Çocuklar için yaz tatili zamanı. Önlerinde uzun bir tatil dönemi var. Fakat tatil demek sadece dinlenmek demek ve bütün vaktini boş geçirmek demek değildir. Öğrenme ve gelişim çağındaki çocuklarda tatilleri verimli geçirebilmek, öğrenmeye ara vermeden ve daha eğlenceli şekilde devam edebilmek önemlidir.

Peki yaz tatili nasıl verimli geçirilir? Sizin için açıkladık;

1- Çocuğunuzun notları kötüyse, nedenlerini araştırmak ve bir çözüm getirmek için bolca zamanınız var demektir. Bu çözümler doğrultusunda, çocuğunuzun psikolojisini ve verimini tatil boyunca düzeltmeye çalışın. Gerekirse bir uzmandan yardım alın.

2- Tatilin ilk gününden, tüm tatili programlayın. Programınızda, ders tekrarları, yeni dönemdeki dersleri araştırma, kitap okuma, film izleme, sinema, mümkünse deniz kenarı bir tatil, spor aktiviteleri gibi şeyler olsun.

3- Çocuğunuzun yaşadığı şehri tanımasını sadece okul gezilerine bırakmayın. Özellikle tatil zamanlarında mümkün olduğunca kültür turlarına çıkın.

4- Daha bir hafta önceden çocuklarınızı ”okullar açılacak” gibi söylemlerle baskılamaktan kaçının.

5- Uyku saatlerine dikkat edin. Okul zamanlarına göre uyku düzenleri değişmiş olabilir. Okulların açılmasından 3 gün önce, sanki okul varmış gibi uyuyup, kalkmasını sağlayın.

6- Sizin sevginizi kazanmanın yolunun okul başarısıyla sınırlı olmadığını çocuklarınıza göstermelisiniz.

7- Güneş, kemik gelişimi için olmazsa olmaz D Vitamininin doğal kaynağıdır. Çocuklarınızın güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde, mümkün olduğu kadar güneş görmelerini sağlayın.