Tatilde Kilo Almamak İçin Öneriler

Tatilde sabah kahvaltısının kuvvetli yapılması gün içinde beslenmenin daha düzenli yapılması için önemlidir. Özellikle tatillerde açık büfe kahvaltılarda kişiler daha çok börek, krep, kek gibi besinler yerine ekmek, yulaf ezmesi tüketimine özen göstermelidir. Kahvaltıda mutlaka omlet ya da haşlanmış yumurta tüketilmelidir. Yumurta gün içinde tok kalmayı sağlarken; yüzme, yürüyüş gibi spor yapan kişilerde kasların kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Tatilde bol su tüketmek gerekmektedir Günde 2.5 – 3 litreye bağlı su tüketimi kilo kontrolü için önemlidir. Tatilde yeşil çay tüketimi de hem kilo almamak hem de var olan formun korunması açısından önem taşımaktadır.

Tatilden kilo almadan hatta kilo vererek dönme beklentisindeseniz çok hareketli olmanız gereklidir. Her yemekten en az yarım saat sonra yürüyüş, yüzme, kürek çekme, sörf yapma, bisiklete binme, plaj voleybolu, tenis, dans gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bu aktiviteleri zorunlu bir spor gibi değil eğlenerek yapmanız devamlılığı için önemlidir. Sistemli ve düzenli olarak günde bir saat kadar bu aktiviteleri yapmanız günde fazladan yaklaşık 300 – 600 kalori yakmanızı sağlar. Gittiğiniz yerdeki kültürel mekanları mutlaka yürüyerek keşfetmeniz de hareketinizi arttıracak etkenlerdendir.

Tatilde yağlanmayı önlemek için akşam ve ara öğünlerine dikkat etmek gerekmektedir. Ara öğünlerde meyve, kuruyemiş tercih edilebilir. Aç olunmasa bile sindirim sistemini çalıştıran ve bağırsaklara iyi gelen kırmızı erik, armut gibi meyveler tüketilebilir. Akşam yemeklerinizde tabağınızın büyük bir kısmını ızgaralar ve salata oluşturmalıdır. Köfte, balık, tavuk eti sınırsız yeşillik ile tüketilebilir. Salatadaki sebzeler posalı oldukları için bağırsakları çalıştırır ve iştahı dengeler.

Sadece yiyecekler değil içilen yüksek kalorili sıvılar da kilo alımına neden olabilmektedir. Mümkün olduğunca düşük kalorili içecekler tercih edilmelidir. Tatilde alkol alacak kişilerin akşam yemeklerinde pilav, makarna, ekmek ya da tatlı tüketmemesi gerekmektedir. Alkol zaten vücudun yağlanmasına ve karaciğerin fazla mesai yapmasına neden oluyor. Tatilde hem alkol hem de yağlı yiyecekler tüketen kişilerin de yağ oranlarının artması kaçınılmazdır. Bu nedenle özellikle kalorisi yüksek meyve kokteyllerinden uzak durulmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.