Yazın Cilt Sağlığı

Her mevsim kendi özelliklerine göre cilt ve vücutta çeşitli etkilerde bulunabiliyor. Kavurucu güneş ve nemli yaz sıcaklarıyla beraber, yaz mevsiminde de cildin bakımı Pozitif Anneler için ayrı bir önem taşıyor. Özelikle tatillerde bronzlaşmak uğruna güneşin çok dik vurduğu saatlerde ve ondan sonra da saatlerce güneş altında yatmak, cildin bozulması kadar tehlikeli cilt hastalıklarına da sebebiyet verebiliyor. Cildin erken yaşlanması, çil gibi cilt lekeleri en çok karşılaşılan olumsuzluklardır. Deri ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demektir. Bu sebepten koruyucu önlemleri olmak ve cildin yenilenmesine yardımcı olmak mühimdir.

Peki yaz mevsiminde sağlıklı bir cilt için nelere dikkat edilmelidir? Sizin için sıraladık;

1- En önemli faktör yeterli su tüketimidir. Özellikle yaz aylarında cilt ve diğer sağlık problemleriyle karşılaşmamak için mutlaka 3 lt. su tüketimi gerekmektedir.

2- Yaz aylarında çok daha az makyaj yapılması ve makyajın mutlaka temizlenip, cilde hava aldırmak önemlidir.

3- Dengeli beslenmeye yaz mevsiminde daha çok dikkat edilmelidir. Yeterli mineral ve vitamin alımı, cildin sağlığını koruyabilmesi ve güneş ışınlarının uğrattığı hasarları daha çabuk onarabilmesi için gereklidir.

4- Her mevsim olduğu gibi yaz mevsiminde de sigara ve alkol tüketimi cilt için oldukça zararlıdır. Fakat sigara cildin kurumasını hızlandırdığı için yaz sıcaklarında cilde daha da çok zarar verebilmektedir.

5- Güneş kremlerinin iki saatte bir yenilenmesi gerekmektedir.

6- Gözleri kısmaktan kaynaklanan kırışıklara önlem olarak güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

7- Epilasyon yapıldıktan hemen sonra klorlu ya da tuzlu suya girmek, ciltte tahriş meydana getirebilmektedir.

8- Sivri sinek ya da böcek ısırıklarını sürekli kaşımak ciltte yara oluşturabilmektedir.