Yenidoğanlarda Bıngıldak

Bıngıldak hakkında yeni Pozitif Anneler endişeli olabilirler.

Fakat sert bir darbe olmadıkça bıngıldağa dokunmanın bebek için zararı bulunmamaktadır. Bıngıldak yaygın olarak bilindiği gibi çok hassas ve korunaksız bir bölge değildir.

Bıngıldak kısaca, yenidoğan bebeklerin başlarındaki yumuşak noktalardır. Bıngıldağın üstü, deri altı yağ dokusu ve saçlı deri ile kaplıdır. Doğumdan önce 6 tane bıngıldağı olan bebeklerin doğumdan sonra genelde sadece en büyük olan bıngıldakları kalır ve bu da zamanla kendiliğinden kapanır. Doktorların kontrol ettiği en büyük olan ön bıngıldaktır. Bıngıldağın en önemli işlevi doğumu kolaylaştırmaktır. Doğum sırasında bebeğin kafasının annenin doğum yoluna uygun olarak şekil almasını sağlar. Beyin geliştikçe bıngıldağın esnek yapısı sayesinde kafada yeterli alan oluşur ve beyin gelişimi devamında doku ortadan kaybolarak yerini kafatasına bırakır. Kapanma işlemi genellikle 2 yaşından sonra tamamlanır.

Bu dokunun erken kapanması durumunda beyin gelişimi engellenebilir, görme ve işitme sorunlarına yol açılabilir ve kafa içi basınç artışına neden olabilir. Bu sebeplerden doğumdan sonra rutin doktor kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.