Yetenekleri Dört Adımda Belirleyin

Her çocuk kendisine has yetenekleri ile doğar ve doğduğu andan itibaren de birbirinden farklı huy ve karakter özellikleri sergileyerek büyüyüp gelişir. Sahip olduğu yetenek ve yatkınlıklarıyla da başka çocuklardan farklıdır. Çocukların hem doğuştan getirdiği hem de sonradan kazandığı becerilerin farkına varabilmek çok önemlidir. İlgili ve dikkatli Pozitif Anneler bu yetenekleri fark ederek zamanında ve doğru yönlendirmelerde bulunabilir ve çocuklarının daha sosyal ve yapabileceği mesleklere doğru yetişmelerine katkıda bulunabilirler.

Pozitif Anneler için 4 adımda çocukların yetenekleri hakkında nasıl fikir sahibi olunabilir?

1. Adım; Öncelikli olarak çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. Onu tarafsız ve ön yargısız, kendi isteklerinizle göre yönlendirmeyin.

2. Adım; Objektif ve tarafsız bir gözle en az 10 gün izleyin.

3. Adım; 10 gün boyunca sadece olumlu yönlerini bir deftere yazın. Nelerden hoşlanıyor, en çok hangi oyuncaklarla ya da oyunlarla ilgileniyor, onu ne mutlu ediyor, yazın.

4. Adım; 10 gün sonra çocuğunuzun yeteneklerini şu alanlarda sıralayın;

Sözel-dil alanında mı?

– Matematik alanında mı?

Doğayla ilgili alanlarda mı?

– Sanatsal alanlarda mı?

Yoksa duygusal alanlarda mı?

Sonuç olarak, bir uzmanın ya da öğretmenlerinin de yardımıyla çocuğunuzun ilgisi ve yetenek alanlarını keşfetmiş olacaksınız ve onu bu yönlerde yetiştirebileceksiniz.