Zeka Düzeyini Geliştirmenin Yolları

Çocuklarınızın sağlıklı bir bilişsel gelişim sağlayabilmesi için ilk 3 yaş en önemli dönemlerdir. Çocuklarınızın zeka düzeyini geliştirebilmek adına özellikle bu yaşlarda ekstra bir duyarlılık ve destek gerekmektedir.

Peki çocuklarınızın zeka düzeylerini geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1- Bebeğinizi bebek koltuğuna yerleştirin ve ulaşabileceği uzaklığın biraz ilerisine ilgisini çekebilecek nesneler koyabilir ve böylece bebeğinizin yön duygusunu geliştirebilirsiniz.

2- Bebeğinizle normal sesinizle konuşun onun da size yanıt verebilmesi için bir süre sesiz kalın. Size karşılık verdiğinde buna ne kadar sevindiğinizi ona gösterin. Çeşitli oyunlar oynayın.

4- Bebeğiniz elinde bir eşya tuttuğunda tuttuğunda, diğer eline de başka bir eşya verin. Eşyayı bir elinden diğer eline geçirmesi için onu destekleyin.

5- Her şeyi bebeğinizin yerine yapmayın. Onu basit sözcükler kullanarak yönlendirin ve kendi başına işlerini yapmasına izin verin.

6- Ses çıkaran iki nesneyi birbirine çarparak ona ses çıkartmayı öğretin. Bebeğinizin de aynı şeyi yapması için destekleyin

7- Oyuncaklarını saklayın ve onları bulması için çeşitli oyunlar yaratın.

8- Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirebilecek oyunlar oynaması için, kuklalar, renkli kağıtlar ve kalemler gibi çeşitli oyuncaklar verin.

9- Çocuğunuza, sizin de yardımınızla, koşması, zıplaması ve tırmanması için bir çok olanak yaratın.